Reklamlar
Gündem 2020-07-08 14:08:47 Tufan

Liderlik Öğrenilebilir Mi?

İş dünyasının yeni temel kurgularından biridir liderlik. Liderlik yeteneği doğuştan gelen bazı karakteristik özellikler ile bazı bireysel profillerde özgün bir yetkinlik olarak ortaya çıkıyor gibi görünse bile sonradan da öğrenilebilir, geliştirilebilir.

 Doğuştan gelen nitelikler ve “Öğrenilebilir Liderlik” şirket çalışanlarına göre dağılım grafiği doğru analiz edilmelidir.

Yeni ifadesini biraz açmak gerekiyor. Zira liderlik esasen “İş Dünyasında” kesinlikle yeni bir kavram değil. Sadece şartlar biraz değişti. Şimdilerde şirketlerin tüm çalışanları liderlik yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Bir nevi adanmışlık, algılama ve anlama farkındalığının etkinliği gibi kelimeler ile tanımlanıyor olsada iş dünyası için liderliği; “Hesap verebilecek derecede işine sahip olmak” gibi açıklamayla tanımlamak pek tabiki mümkün.

Liderlik İçin Görev Tanımları

Şirket çalışanlarının liderliği için mutlaka “Görev Tanımları” doğru biçimde planlanmış olmalı sadece dosyada kayıt olarak tutulmamalı, ihtiyaç halinde kolaylıkla erişilebilir, personel işe alımlarında veya görev yetki değişikliklerinde uygulanabilir olmalıdır.

Liderlik yetkinliğini geliştirmek kişisel iş kariyeri için gerekli. Bunun için öncelikle her ne pozisyonda olursa olsun çalışan personelin yaptığı işe tam olarak hakim olması. Örneğin “Mutfak Görevlisi” pozisyonun da çalışan bir kişinin mutfağa dair herşeyi bilmesi ve yeni teknikleri öğreniyor olması lazım.

Temizlik Görevlisi” pozisyonunda çalışan işçilerin temizliğe dair bilinmesi gereken tüm detaylı bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekiyor.

Üretim Makine Sorumlusu” pozisyonunda faaliyet gösteren bir çalışanın ise kullanmakta olduğu makineyi  tüm detaylarıyla tanıyor olması ve “İşinden Sorumlu” olması liderliğin ilk şartı yani; bilgi ve tecrübe. Ya da bunu “Teorik ve Deneysel Bilgi” şeklinde de adlandırmak olası.

Müdür işleri organize eden kişidir, lider ise işe sahip olan ve yön veren kişileri tanımlar. Teorik bilgi şirket içi eğitimler ile çalışanlara aktarılabilir. Kurumsal bilgi içeriğinde ise hem deneysel hem teorik bilgiyi barındırır. Deneysel bilgi ise zamanla kazanılmakta, olumsuz ve olumlu tecrübelerin yaşanmasıyla birikmektedir.

Vaka eğitimleri bu açıdan oldukça faydalıdır. Şirket içi eğitimlerde “Vaka Eğitimleri” hikayesel bir tarzda anlatılırsa tecrübenin hayal gücüyle birleşmesi çalışanların düşüncelerinde deneysel anılar daha kolay yer ederek uygulanmış tecrübesel anılara dönüşecektir. Çünkü yeterince gerçekçi hayal ettiğiniz olayların (vakalar) gerçekliğini beyin ayırt edemez. Bu durumda o tecrübenin gerçekten yaşanmış olması ihtimalini değerlendiren “Alt Beynimiz” bunu yaşanmış gerçek bir tecrübe olarak değerlendirebilecektir. Bu eğitim sonrası aktivite ölçümleriyle verilen bilgilerin ne derecede etkili olduğu ölçülebilirdir.

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz mantığıyla mutlaka bu eğitimlerin farklı şekillerde verildikten sonra eğitim sonuçlarının katılımcılar üzerindeki öğrenme eğrileri incelenerek oldukça faydalı kazanımlar elde etmek mümkündür.

Bir şirketin “İnsan Kaynakları Sorumlusu” verilen her eğitimi bir “Bilim İnsanı Rolüyle” ölçer, analiz eder, değerlendirir ve buna göre gerekli iyileştirmeleri gerçekleştirirse kendi liderlik yetkinliğini artırdığı gibi çalışanlara bilginin aktarılması konusunda da etkili yöntemleri fark edecektir.

İnsan kaynaklarının görevleri bu perspektiften bakıldığından çok ama çok önemlidir.

Liderliğin En Ekonomik Yolu

Ortalama bir şiketin çalışan sayısından bağımsız her şartta mutlaka liderliği benimsemiş personele sahip olması hedefiyle çabalanmalıdır. Şirketinizi ileriye taşıyabilecek böylesine değerli niteliklerin kaybı kısa vadede kişisel duyusal çıkarlarımıza uygun görünüyor olsa bile kısa ve orta vade sonunda şirketin ekonomik gidişatını ve “Kalite Hedeflerini” doğrudan olumsuz biçimde etkileyebilecektir.

Şirketinizin olası sektörel rakiplerinize karşı önemli silahlarından olan kalite hedefleri, ISO 9001:2015 kalite yönetim sisteminin en önemli uygulamaları arasındadır. Eğer hala ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemini uygulamıyor iseniz, iş dünyasında başarılı olmak için neden iso belgesi almanız gerektiği hakkında yazılmış, Adlbelge.com firma sitesinde yayınlanmış “ISO Belgesi Nedir Nasıl Alınır?” başlıklı makaleye en azından göz atmalısınız.

Burada şirket yönetimine önemli görevler düşmektedir. Üretim veya hizmet hangi sektörde rekabet ediyor olmanız önemli değildir. Önemli olan çalışanlarına gerçekten değer veren onları anlayan kaliteli bir yönetim yapısının organize edilmiş olmasıdır. Çalışanları anlamak ise onları dinlemek ile mümkündür. Çalışanlarınızın korkularını, değer önceliklerini, hayata ve iş yaşamına bakış açılarını detaylıca irdelemeden kendi şirketinizin başarılı olması sizce mümkün mü?

Değişimi Fark Etmek ve Yönetmek

Liderlerin önemli yeteneklerinden birisi şirketlerin değişim ihtiyaçlarını hissetmek, öngörmek ve değişimi yönetebilmek için planlamaktır. Buna rağmen şirket sınırları içerisinde değişiklik beklenmiyor ise bu durumda lider değişimi kendi başlatan kişidir. Yalnız değişimi başlatmak değil (her ne kadar başlamak bitirmenin yarısı sayılıyor ise de) başlayan değişimin gideceği yeri belirleyebilmek için değişimi yönetebilmek elzemdir.

Yanlış ve doğru çok sayıda karar almak liderin karar mekanizmasını geliştirir. Bu kararların delile dayanması için çalışanların görüş ve önerilerini de olası değişim ihtiyaçları için kanalize etmek ekip olabilmenin yegane şartıdır. Ekip olmadan lider olmanın neredeyse anlamı kalmayacaktır.

Büyük ulusal ve uluslararası şirketlere (büyük markalara) bakarsanız liderlerin kendi ekipleriyle birlikte transfer edilerek yönetime geldiklerini görebilirsiniz. Çünkü doğru ekip olmadan her işi tek tek yeniden gündeme almak uzun zaman alıcı bir işlemdir. Ekibiyle gelen lider ise mevcut yapıda çalışanların yeteneklerini kendi ekibiyle olumlu yönde sulandırarak geleceğe doğru sağlam bir adım atmış olacaktır.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek