Reklamlar
Gündem 2021-06-02 19:30:39 Tufan

Peynir Üretiminde Hangi Teknolojiler Kullanılır?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte insan hayatı için önemli olan ihtiyaçlar da buna paralel olarak gelişmekte ve değişmektedir.

 

Teknolojinin gelişmesi tüm sektörlere olumlu anlamda etki ettiği gibi, gıda sektörüne de etmektedir. Yaşanan herhangi bir gelişme sayesinde gıda üretiminde kullanılan teknolojilerin kalitesi artmakta ve dolayısıyla tüketiciye çok daha iyi ürün ve hizmetler sunulmaktadır. Teknolojik aletlerin gelişmesi hem kaliteyi artırmakta hem de zamandan tasarruf etmemize neden olmaktadır.

 

Peki peynir üretiminde hangi teknolojiler kullanılmaktadır? Kullanılan ürünler, son teknolojik ürünler midir? Peynir üretiminde kullanılan makineler ve ekipmanları birbirinden farklıdır ve her bir ekipmanın işlevi bir diğeri ile aynı değildir. Peynir üretim hattı makinelerinde kullanılan ekipmanları; kaşar peyniri ve mozzarella peyniri üretim ekipmanları, çedar peyniri üretim ekipmanları, lor peyniri üretim ekipmanları, hellim peyniri üretim ekipmanları, krem ve eritme peyniri üretim ekipmanları diye ayrıca sıralayabiliriz. Dilerseniz bu ekipmanlara birkaç tane örnek verelim.

 

Uzermak kaşar ya da mozzarella peyniri üretim hattında kullanılan ekipmanlar; teleme hazırlama tankı, teleme süzme tamburu, teleme doğrama makinesi, perfore baskı teknesi, buharlı haşlama makinesi CS-10, buharlı haşlama makinesi CS-200, buharlı haşlama makinesi CS-450, gramajlama makinesi, tambur tipi gramajlama makinesi, kaşar kalıpları, kaşar taşıma arabasıdır. Bu ekipmanlarla mozzarella peyniri, üretimden tüketime hazır hale getirilir. Çedar peyniri üretim ekipmanları ise mozzarella peyniri ekipmanları kadar geniş değildir. Teleme hazırlama tankı, çedarlama teknesi ve press sistemi ile çedar peynirleri, üretimden tüketime hazır hale getirilerek sofralara, marketlere, fabrikalara ve daha birçok yere servis edilir.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek