Reklamlar
Ekonomi 2021-04-20 20:44:15 Karakaya

Protan Turkey Sektörün Kalite Standartlarını Belirliyor

 

Günümüzde en sık kullanılan temel izolasyon malzemelerinden biri olan membran; su ile daimi teması olan yüzeylerde hem alt hem üst bölümlere yönelik su geçişinin engellenmesi görevini üstlenir. Yapıların temelden çatıya kadar olacak şekilde suyun zararlı etkilerinden korunması hem yapının ekonomik ömrünün uzamasını hem de içerisinde yaşayan kişilere rahat ve sağlıklı bir ortam sunulmasını sağlar. Yapılarda uygulanmakta olan su izolasyonları, betonarme yapıyı suya karşı koruduğu gibi donatı korozyonunu da engeller. Bu aşamada en önemli koruyucu malzemelerin ise membran olduğu kolaylıkla ifade edilebilir.

 

Yapılara zarar veren en önemli etkenlerin başında hiç şüphesiz su gelir. Su her tür binaya nüfuz edebilme özelliği sayesinde, binanın taşıyıcı kısımlarında betonun bozulması, çatlaması ve betonarme içerisindeki donatının korozyonuna bağlı olarak taşıma kapasitelerinin düşmesine neden olur. Binalar; kar, yağmur, toprak nemi, binanın inşa edilmiş olduğu zemindeki yer altı suyu gibi dış kaynaklı suların yanı sıra banyo, lavabo gibi ıslak hacimlerde de iç kaynaklı sulara maruz kalır.

 

Protan Turkey güvencesi ve kalitesi ile kullanıcılara sunulan membranlar, binaların yapılarından çatılarına kadar birçok detayında üst düzey verimle uygulanabilir. Yapıların ömrü ve dayanıklılığı açısından en büyük tehdit olan su; yapıya sızdığı zaman yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyana uğratır. Kesitlerinin azalmasına hatta yük taşıma kapasitelerinin ciddi miktarda düşmesine neden olabilir. Zemin rutubetinde ya da zemin suyunun içerisinde bulunan sülfatlar da temel betonuyla kimyasal reaksiyona girer ve beton kompozisyonunun bozulmasına neden olabilir. Tüm bu etkenler yapının ömrünü olumsuz yönde etkilemekte olup insan sağlığı açısından zararlı olduğu bilinen mantar, küf gibi organik maddelerin oluşumuna da neden olabilirler. Zemin üzerindeki yapı elemanlarının hem yağış sularının hem asidik atmosfer gazlarının zararlarından; zemin altındaki yapı elemanlarının da zemin suyunun ve rutubetin zararlı etkilerinden korunabilmesi için su yalıtımı yapılır. Etkin bir su yalıtımından ise sadece binanın temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanlarını kapsayan bir yalıtım uygulaması yapılması durumunda bahsedilebilir.

Çatı İzolasyon Yalıtımın En Önemli Aşamalarındandır

 

Çatı izolasyonu binaların yağmur, kar gibi hava olaylarından ve her tür dış etkenden korunması için yapılan bir uygulamadır. Çatı izolasyon uygulamalarında da binaların su ile temas eden bölgelerinde yalıtım amacıyla kullanılan membran malzemesi kullanılır. Binaların genel olarak tüm dış yüzeyleri su ile temas içerisindedir. Yağmurun ve karın sebep olduğu suların binalara zarar verebildiği bilinse de binaların yüzeyine düşen sular akarak ya da kuruyarak kısa süre içerisinde binayı terk eder. Aynı durum binaların üst kısmına yer alan çatılar için söz konusu değildir. İyi inşa edilmemiş ya da kaliteli bir çatı izolasyon uygulaması yapılmamış binalarda yağmur ve kar sularının birikmesine bağlı olarak ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

 

Yapıların su başta olmak üzere her türlü dış etkenden korunabilmesi amacıyla yapılan çatı izolasyon işlemlerinde en yüksek verimin alınabilmesi için en kaliteli ve uygulama alanına en uygun çatı izolasyon malzemeleri kullanılmalıdır. Doğru çatı izolasyon işlemleri binaların sudan korunması, su sızıntılarının engellenmesi bu duruma bağlı olarak binaların ömrünün uzatılması aşamasında oldukça büyük etkiye sahiptir.

 

Membran malzemeleri kullanıldıkları yere ve kullanım amacına göre farklılıklar gösterebilir. Protan membran teknolojisinde uluslararası uzmanlığı ile bilinmekte ve sektörünün lider ismi olarak kabul edilmekte olan bir markadır. Protan uluslararası standartlara uygun olacak şekilde çevreye dayalı inovatif çözümler üretmesinin yanı sıra kaliteli membranların ve her tür çatı kaplamasının da tedarikçisidir. Çatı izolasyon ve su yalıtım ürünleri ile ön plana çıkan Protan çalışmalarını markanın sürdürülebilirliğinin ve yaygınlığının sağlanması temelinde ilerletir. Geri dönüşümlü malzemelerden üretilen Protan çatı kaplamaları aynı zamanda düşük salınım sağlar. 

 

Protan tüm çatı tiplerine yönelik olarak çözümler sunan kaliteli ve farklı özelliklerdeki membran ürünleri ile sektörün ihtiyacını karşılamaktadır. Protan tek katlı polimerin PVC ve TPO membranları çatı izolasyon konusunda en kapsamlı ve en uygun çözümleri sunar. Başarılı bir çatı izolasyon uygulaması için dayanıklı ve uygun yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Protan hem korunmasız hem de korumalı çatılar için kullanılabilecek membran çatı sistemlerine geniş ürün yelpazesinde yer vermektedir.

 

Protan Türkiye’nin web sitesini ziyaret etmek için: https://protanturkey.com/
 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek