Reklamlar

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır? Riskleri Var Mı?

 

Siğil, cilt yüzeyinde meydana gelen iyi huylu ve kanserli olmayan sert şişliklerdir. HPV virüsünün ciltte enfeksiyonaneden olması ile gelişir. Siğil tedavisi ile bu hastalığın giderilmesi kolayca sağlanabilir.

Çocuklar, siğile karşı daha hassastır. Çünkü çok fazla kesikleri olur. Yine de, siğil herkeste görülebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, siğile neden olan virüse karşı daha yatkındır. Siğiller; ellerde, ayaklarda, yüzde veya genital bölgede meydana gelebilir. 

Siğil Neden Gelişir?

HPV virüsü ciltte bir kesiğe girdiğinde, siğile neden olan bir enfeksiyona neden olur. Siğil, bulaşıcıdır. İnsandan insana ya da vücudun farklı bölgelerine şu yollarla bulaşabilir:

• Siğil ile doğrudan temas

• Havlu ya da kapı kolu gibi virüsün bulaştığı bir şeye dokunmak

• Cinsel ilişki (genital siğil)

• Tırnak yeme, tırnak eti koparma

• Tıraş olmak

Siğil Belirtileri Nelerdir?

Düz, Kabarık Ten renginde ya da kahverengi, gri veya siyah renkte cilt lezyonları fark edilebilir.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sisteminiz virüsle savaştıktan sonra siğiller genellikle kendiliğinden geçer. Ancak, yayılma riski olduğundan ya da hoş olmayan bir görüntüye neden olabileceğinden, doktorunuz tedavi seçeneklerini önerebilir. Siğil tedavisi seçenekleri şöyledir:

- Siğil dondurma

Kriyoterapi olarak da bilinen bu işlemde, doktorunuz sıvı nitrojen kullanarak siğili dondurur. Dondurma işlemi tamamlandıktan sonra, kabarcıklar oluşur ve sonunda, siğil soyulur. Bu tedavi ile siğil tedavisi için, birkaç seans tekrarına ihtiyacınız olabilir. 

- İmmünoterapi

Geleneksel tedavi seçeneklerine yanıt vermeyen inatçı siğiller için yapılır. Bağışıklık sisteminin virüsle savaşmasına yardımcı olur. Bu işlem, siğilin gitmesine neden olan hafif bir alerjik reaksiyona neden olur.

- Lazerle Siğil Tedavisi

Doktorunuz, siğil içindeki küçük kan damarlarını ısıtmak ve yok etmek için lazer ışığı kullanır. İşlem kan akışını keserek siğilleri öldürür.

Siğil Riskleri Var Mıdır?

Çoğu siğil, herhangi bir önemli probleme neden olmadan kendiliğinden geçer. Bazılarında, siğil tedavisi gerekebilir. Bazen de, siğiller, aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilir:

• Kanser: Genital siğiller; rahim ağzı kanseri, anal kanser gibi bazı kanser türleri ile bağlantılıdır. HPV aşısı yaptırarak ve prezervatif kullanarak genital siğil riskinizi azaltabilirsiniz.

• Şekil Bozukluğu: Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ellerinde, yüzünde ve vücutlarında hoş olmayan siğilkümeleri gelişebilir.

• Enfeksiyon: Bir siğili keserseniz, enfeksiyon oluşabilir. 

• Ağrı: Çoğu siğil ağrılı değildir. Ancak, ayağın içinde plantar siğil gelişebilir ve yürürken ağrı verebilir. Bu da, ayağınızın altında bir taş varmış gibi hissetmenize neden olabilir. 

Vücudunuzun herhangi bir yerinde siğil geliştiğini fark ederseniz, gerekli taramalar ve siğil tedavisi seçenekleri için doktorunuza danışın.

Climed Klinik

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek